2014 Winning Films Archive

Shark Girl, Best of Festival for the 2014.

Kaufmann Productions

Madiison Stewart, having grown up on the Great Barrier Reef, protects the sharks she loves by changing society’s perceptions. SHARK GIRL is the inspiring story of Madison Stewart and her passionate fight to save the creature most of us fear.

BLUE Ocean Film Festival BEST of Festival
Best Broadcast TV Program
Best Ocean Issues – Finalist
Best Documentary Feature Film – Finalist
Honorable Mention for Cinematography

The following films are the Category Winners for the 2014 Blue Ocean Film Festival. Click the thumbnails to watch the videos.

ANIMATION MUSIC BROADCAST CHILDRENS CINEMATOGRAPHY CONSERVATION CULTURE DOCUMENTARY EDUCATIONAL EMERGING FILM EXPLORATION FOREIGN MARINE LIFE MARINE SCIENCE OCEAN PRESENTER SHORTS SHORT SHORTS STUDENT SURFING SPECIAL JURY

2014 Blue Film Festival Best in Categories and finalists

BEST ANIMATION

This category recognizes achievement in the use of animation to convey engaging ocean stories and marine conservation information.

BEST ANIMATION

2 Minutes on Oceans: Nutrient Runoff

ANIMATION FINALIST

Ain’t No Fish

ANIMATION FINALIST

Maly Cousteau (The Little Cousteau)

ANIMATION FINALIST

Papa Cloudy’s Restauran

ANIMATION FINALIST

Teamwork In the Tropical Atlantic

ANIMATION FINALIST

2 Min on the Oceans: What’s the True Value of the Ocean?

ANIMATION HONORABLE MENTION

P1 Planet

ANIMATION HONORABLE MENTION

The Tides

ANIMATION HONORABLE MENTION

2 Min on the Oceans: Climate Change Connection

ANIMATION HONORABLE MENTION

Two Min on Oceans Marine Litter

ANIMATION HONORABLE MENTION

Two Min on Oceans Adaptation to Sea Level Rise


BEST USE of MUSIC

This category includes Music Videos and recognizes the vital role music and the soundtrack plays in creating visual media that engages its viewers. Judges will be looking for excellence in the use of music to enhance the cinematic experience.

BEST USE OF MUSIC WINNER

Yakona

MUSIC FINALIST

Big Blue Town

MUSIC FINALIST

Great White Shark

MUSIC FINALIST

Journey to the South Pacific

MUSIC FINALIST

Marvelous Musical Report of the Marine National Monuments

MUSIC FINALIST

Mana Kai

MUSIC FINALIST

The Last Ocean

MUSIC FINALIST

Lightning Strikes Twice


BROADCAST TV PROGRAM

This category honors the best ocean focused program which has aired or is slated to air on broadcast television. The program should advance appreciation, awareness and understanding of the ocean, marine life and/or humanity’s interconnectivity to the seas.

BEST BROADCAST TV

Shark Girl

BROADCAST FINALIST

Charles W. Morgan

BROADCAST FINALIST

NATURE: Saving Otter 501

BROADCAST FINALIST

Natural World: Killer Whales Beneath the Surface

BROADCAST FINALIST

Saving the Ocean: Destination Baja

BROADCAST FINALIST

The Search for the Ocean’s Super Predator

BROADCAST HONORABLE MENTION

Saving the Ocean Cod Comeback?

BROADCAST HONORABLE MENTION

Speed Kills Black Lagoon

BROADCAST HONORABLE MENTION

Wild Hawaii: Secrects of the Deep

BROADCAST HONORABLE MENTION

Why Sharks Attack

BROADCAST HONORABLE MENTION

Water Brothers: Plastic Ocean

BROADCAST HONORABLE MENTION

Water Brothers: Farmed and Dangerous?


BEST CHILDRENS’ PROGRAM

This category recognizes the best films or programs that present information about our ocean to young audiences in an engaging, entertaining way and age appropriate way.

CHILDRENS’ WINNER

Marvelous Musical Report of the Marine National Monuments

CHILDRENS’ FINALIST

Ain’t No Fish

CHILDRENS’ FINALIST

Journey to the South Pacific

CHILDRENS’ FINALIST

Papa Cloudy’s Restauran

CHILDRENS’ FINALIST

Plastic Ocean Pollution: The New Plague?

CHILDRENS’ FINALIST

Shadow Reef


BEST CINEMATOGRAPHY

This category recognizes excellence in cinematography within the Ocean environment. The quality and artistry of both underwater and topside cinematography will be evaluated.

BEST CINEMATOGRAPHY

One Breath: A Monterey Bay Experience

CINEMATOGRAPHY FINALIST

Speed Kills Black Lagoon

CINEMATOGRAPHY FINALIST

Great White Shark

CINEMATOGRAPHY FINALIST

Journey to the South Pacific

CINEMATOGRAPHY FINALIST

Yakona

CINEMATOGRAPHY HONORABLE MENTION

Baja

CINEMATOGRAPHY HONORABLE MENTION

Last Ocean

CINEMATOGRAPHY HONORABLE MENTION

Shark Dream

CINEMATOGRAPHY HONORABLE MENTION

Rigs to Reefs

CINEMATOGRAPHY HONORABLE MENTION

Shark Girl

CINEMATOGRAPHY HONORABLE MENTION

Window in the Waves: Flower Garden Bank


CONSERVATION INNOVATION and SOLUTIONS

This category recognizes the best films showcasing conservation initiatives, effective solutions, new innovations or successful strategies that address issues threatening the sustainability of the ocean and the planet.

BEST CONSERVATION PROGRAM

Mapping the Blue

CONSERVATION FINALIST

Florida Wildlife Corridor

CONSERVATION FINALIST

Raising Shrimp

CONSERVATION FINALIST

Ships vs. Whales

CONSERVATION FINALIST

Spillbusters

CONSERVATION FINALIST

Stewards of the Wild Sea

CONSERVATION FINALIST

Bajas Secret Miracle

CONSERVATION HONORABLE MENTION

Field Spotlight: Nan Houser

CONSERVATION HONORABLE MENTION

A Different Kind of Farm

CONSERVATION HONORABLE MENTION

Mystery of Grouper Moon

CONSERVATION HONORABLE MENTION

Tetiaroa: The Brando Eco-Resort

CONSERVATION HONORABLE MENTION

Water and the City

CONSERVATION HONORABLE MENTION

Deep Sea Water in French Polynesia


CULTURAL CONNECTIONS: PEOPLE and the SEA

This category is for films that communicate the human inter-connectivity to the sea. This includes cultural, social, economic, spiritual and health connections as well as maritime history, archeology and anthropological perspectives.

BEST CULTURAL

Swains Island

CULTURAL FINALIST

Changing Seas: Sunken Stories

CULTURAL FINALIST

Journey to the South Pacific

CULTURAL FINALIST

The Mystery of Atlit Yam

CULTURAL FINALIST

Old, the Young and the Sea

CULTURAL FINALIST

No Word For Worry

CULTURAL FINALIST

Operation: Blue Pride

CULTURAL FINALIST

A Town Called Success

Cultural Honorable Mention

Blue Journey American Samoa: Stronger Together

Cultural Honorable Mention

Charles W. Morgan

Cultural Honorable Mention

The Contemplator

Cultural Honorable Mention

Conservation International Hawaiis Fish Trust

Cultural Honorable Mention

It’s Everybodys Ocean

Cultural Honorable Mention

Legends of Magdalen

Cultural Honorable Mention

Soul in the Sea

Cultural Honorable Mention

Stories From the Sea


DOCUMENTARY FEATURE FILM

This category recognizes outstanding work in Feature Ocean Documentary films. Qualifying films are documentaries or factual visual media produced for theatrical release or distribution in a commercial cinema.

BEST DOCUMENTARY

Journey to the South Pacific

DOCUMENTARY FINALIST

DamNation

DOCUMENTARY FINALIST

Great White Shark

DOCUMENTARY FINALIST

Last Ocean

DOCUMENTARY FINALIST

Plastic Paradise

DOCUMENTARY FINALIST

Shark Girl

DOCUMENTARY FINALIST

Winter the Dolphin That Can

DOCUMENTARY FINALIST

Other Side of the Ice

DOCUMENTARY HONORABLE MENTION

The Current

DOCUMENTARY HONORABLE MENTION

Extinction Soup

DOCUMENTARY HONORABLE MENTION

North Pond

DOCUMENTARY HONORABLE MENTION

Proteus

DOCUMENTARY HONORABLE MENTION

Return of the River

DOCUMENTARY HONORABLE MENTION

A Sweet Spot In Time


EDUCATIONAL NON-BROADCAST

This category is for films under 40 minutes produced specifically for use in non-broadcast settings, such as in museums, zoos, parks, aquariums, or other institutional/educational venues that effectively advance awareness and appreciation of the oceans.

BEST EDUCATIONAL

Plastic Paradise

EDUCATIONAL FINALIST

California Hope Spots

EDUCATIONAL FINALIST

Jamaica Reef Rescue

EDUCATIONAL FINALIST

Lightning Strikes Twice

EDUCATIONAL FINALIST

One Breath: A Monterey Bay Experience

EDUCATIONAL FINALIST

Our Deepest Waters

EDUCATIONAL HONORABLE MENTION

Bajas Secret Miracle

EDUCATIONAL HONORABLE MENTION

Descent Into the Depths

EDUCATIONAL HONORABLE MENTION

Honu Here Turtles of French Polynesia

EDUCATIONAL HONORABLE MENTION

Ocean Communications

EDUCATIONAL HONORABLE MENTION

Sandfishes of Indonesia

EDUCATIONAL HONORABLE MENTION

South Coast Marine Protected Areas

EDUCATIONAL HONORABLE MENTION

Sargasso Sea


EMERGING FILMMAKER

This category is for films produced by non-student emerging filmmakers. Recent graduates, new independents and those with no more than one production that has been distributed are invited to submit to this category.

EMERGING FILMMAKER WINNER

A Sweet Spot In Time

EMERGING FINALIST

Exuma

EMERGING FINALIST

Hydrothermal Vents: What Does the Future Hold?

EMERGING FINALIST

Sharks of Mexico

EMERGING FINALIST

Window in the Waves: Flower Garden Bank

EMERGING HONORABLE MENTION

3D Coral Reef Aquarium

EMERGING HONORABLE MENTION

Ocean Consciousness

EMERGING HONORABLE MENTION

Sargasso Sea

EMERGING HONORABLE MENTION

Slug Divers: Farmers of the Sea

EMERGING HONORABLE MENTION

A Boat for Bangledesh


EXPLORATION and ADVENTURE

This category recognizes the best films featuring ocean exploration, adventurous exploits, research expeditions or other activities relating to ocean discovery and understanding.

EXPLORATION WINNER

Antarctica 3D: On The Edge

EXPLORATION FINALIST

Bouvetoya: The Last Place on Earth

EXPLORATION FINALIST

Descent Into the Depths

EXPLORATION FINALIST

Naked Ambition

EXPLORATION FINALIST

Sharks of the Coral Canyon

EXPLORATION HONORABLE MENTION

Back From the Abyss

EXPLORATION HONORABLE MENTION

The Blinding Sea

EXPLORATION HONORABLE MENTION

Defeating Oceans Seven

EXPLORATION HONORABLE MENTION

One Simple Question

EXPLORATION HONORABLE MENTION

Sharks of Mexico

EXPLORATION HONORABLE MENTION

When Shark Meets Croc


FOREIGN LANGUAGE FILM

This category recognizes excellence in ocean related films produced in a non-English language. However, all films must have English subtitles for judging and Festival screenings.

FOREIGN WINNER

Bajas Secret Miracle

FOREIGN FINALIST

The Big Reef

FOREIGN FINALIST

Garbage or Resource?

FOREIGN FINALIST

Sharks of Mexico

FOREIGN FINALIST

Small Nocturnal Presences

FOREIGN FINALIST

Root Sailing Raft


MARINE LIFE

This category recognizes the most outstanding films whose main story relates to Marine Life. Some examples include: interesting behavior, the animal’s habitat, its role within the ocean ecosystem, the relationships between species or how they are impacted by humans.

MARINE LIFE WINNER

Great White Shark

MARINE LIFE FINALIST

Being Different

MARINE LIFE FINALIST

Whale Sharks of Ningaloo Reef

MARINE LIFE FINALIST

Mystery of Grouper Moon

MARINE LIFE FINALIST

Speed Kills Black Lagoon

MARINE HONORABLE MENTION

Changing Seas: Coastal Carnivores

MARINE HONORABLE MENTION

QUEST: Restoring Oyster Reefs

MARINE HONORABLE MENTION

Sharks of the Coral Canyon

MARINE HONORABLE MENTION

Tiger Shark Express

MARINE HONORABLE MENTION

Understanding Dolphins

MARINE HONORABLE MENTION

Whale Sharks of the Yucatan

MARINE HONORABLE MENTION

Winter the Dolphin That Can


MARINE SCIENCES

This category recognizes the best films that effectively engage the audience while increasing the understanding of marine and oceanographic sciences as they relate to sustainability and ocean literacy.

MARINE SCIENCE WINNER

Acid Ocean

MARINE SCIENCE FINALIST

Changing Seas: Tracking Tigers

MARINE SCIENCE FINALIST

Changing Seas: Reefs of Rangiroa

MARINE SCIENCE FINALIST

Le Sable (Sand Wars)

MARINE SCIENCE FINALIST

Mapping the Blue

MARINE SCIENCE FINALIST

QUEST: Exploring Corals of the Deep

MARINE SCIENCE HONORABLE MENTION

Changing Seas: Creatures of the Deep

MARINE SCIENCE HONORABLE MENTION

Mystery of Grouper Moon

MARINE SCIENCE HONORABLE MENTION

Great White: Code Red

MARINE SCIENCE HONORABLE MENTION

Whale Sharks of Ningaloo Reef

MARINE SCIENCE HONORABLE MENTION

Lophelia II: Reefs Rigs, and Wreck Expedition NOAA

MARINE HONORABLE MENTION

Understanding Dolphins


OCEAN ISSUES

This category recognizes the best films whose focus is on issues threatening our ocean’s health, sustainability, biodiversity and/or ability to provide life support for our planet.

OCEAN ISSUES WINNER

Last Ocean

OCEAN ISSUES FINALIST

Angel Azul

OCEAN ISSUES FINALIST

Deadly Depths

OCEAN ISSUES FINALIST

Disaster at Nightingale

OCEAN ISSUES FINALIST

Jamaica Reef Rescue

OCEAN ISSUES FINALIST

Plastic Paradise

OCEAN ISSUES FINALIST

Shark Girl

OCEAN ISSUES HONORABLE MENTION

Shipbreakers

OCEAN ISSUES HONORABLE MENTION

Extinction Soup

OCEAN ISSUES HONORABLE MENTION

Saving Our Tuna

OCEAN ISSUES HONORABLE MENTION

Revolution

OCEAN ISSUES HONORABLE MENTION

BridgeWalkers

OCEAN ISSUES HONORABLE MENTION

Water Brothers: Plastic Ocean

OCEAN ISSUES HONORABLE MENTION

Inside the World of Garbage

OCEAN ISSUES HONORABLE MENTION

Salmon Confidential


PRESENTER LEAD PROGRAM

This category is awarded to the best ocean focused program that utilizes a Host /Presenter to make the production engaging, entertaining and informative.

PRESENTER WINNER

PRESENTER FINALIST

Plastic Paradise

PRESENTER FINALIST

Penguin Rescue

PRESENTER FINALIST

Water Brothers: Plastic Ocean

PRESENTER FINALIST

When Shark Meets Croc


SHORTS

The Short Film category recognizes outstanding storytelling and production values in films on any relevant topic with a run time between 3 to 20 minutes.

SHORTS WINNER

Gyre: Creating Art From a Plastic Ocean

SHORTS FINALIST

Ain’t No Fish

SHORTS FINALIST

Marvelous Musical Report of the Marine National Monuments

SHORTS FINALIST

Natural Numbers: Sardines

SHORTS FINALIST

QUEST: Exploring Corals of the Deep

SHORTS FINALIST

Shark Dream

SHORTS FINALIST

The Coral Reef

SHORTS HONORABLE MENTION

Lolita the Performing Orca

SHORTS HONORABLE MENTION

Saving Valentina

SHORTS HONORABLE MENTION

The Tides

SHORTS HONORABLE MENTION

57 Degrees North

SHORTS HONORABLE MENTION

The Kelp Lady

SHORTS HONORABLE MENTION

Like a Circle In Water

SHORTS HONORABLE MENTION

Fishing of a Blue Icon


SHORT SHORTS

This category recognizes the best ocean related videos under 3 minutes in length. This includes amateur videos, online one-off or series, multi media projects, commercials, public service announcements, etc. and recognizes excellence in story telling, impact and creativity.

SHORT SHORTS WINNER

Beauty of Mangrove Forests

BEST ANIMATION

2 Minutes on Oceans: Nutrient Runoff

SHORT SHORTS FINALIST

Big Blue Town

SHORT SHORTS FINALIST

Impress

SHORT SHORTS FINALIST

2 Min on the Oceans: Climate Change Connection

SHORT SHORTS FINALIST

2 Min on the Oceans: Adaptation to Sea Level Rise

SHORT SHORTS HONORABLE MENTIONS

Barbuda Blue Halo

SHORT SHORTS HONORABLE MENTIONS

Have You Met a Manatee?

SHORT SHORTS HONORABLE MENTIONS

Moving the St. Petersburg Aquarium

SHORT SHORTS HONORABLE MENTIONS

Orca Dream

SHORT SHORTS HONORABLE MENTION

Two Min on Oceans Marine Litter

SHORT SHORTS HONORABLE MENTIONS

Dolphin Dog

SHORT SHORTS HONORABLE MENTIONS

Dreams of Evolution


STUDENT FILMMAKER

This category is dedicated to recognizing student filmmakers enrolled in a verifiable academic program. No age restrictions. Proof of student status should be sent in with submission materials.

STUDENT FILMMAKER WINNER

Maly Cousteau (The Little Cousteau)

STUDENT FILMMAKER FINALIST

Cheek By Jowl

STUDENT FILMMAKER FINALIST

Eternal Darkness

STUDENT FILMMAKER FINALIST

Learning to Float

STUDENT FILMMAKER FINALIST

On The Back of Whales

STUDENT HONORABLE MENTION

The Drowning Country

STUDENT HONORABLE MENTION

Viva Tortuga

STUDENT HONORABLE MENTION

Whale Chasers


SURFING and OCEAN SPORTS

This category recognizes films that showcase ocean sports such as surfing, paddle boarding, rowing, sailing, free diving, swimming or other aquatic based activities while showing a connection between the sport and ocean stewardship.

SPORTS WINNER

Sine Qua Non

SPORTS FINALIST

Beyond the Surface

SPORTS FINALIST

One Ocean: No Limits

SPORTS FINALIST

STAND

SPORTS FINALIST

The Transparentsea Voyage

SPORTS HONORABLE MENTION

P1 Planet

SPORTS HONORABLE MENTION

Waverider


SPECIAL JURY RECOGNITION for 3D

A special award for films utilizing the constantly evolving and improving technology of 3D film-making.

SPECIAL JURY WINNER

Great White Shark

SPECIAL JURY FINALIST

Ice Bear 3D

SPECIAL JURY FINALIST

Journey to the South Pacific

SPECIAL JURY FINALIST

3D Coral Reef Aquarium

SPECIAL JURY FINALIST

Antarctica 3D: On The Edge